Tahitian Dance Competition - Awards
newsparticipantsjudgingsponsorsworkshopspresstahitipolynesia




2013| 2012| 2011| 2010| 2008 |2007 | 2006 | 2005 | 2004

AWARDS

 

2013 Results:

Senior Invitation Champions

Vahine: Heather M. Ruth, Te Vai Ura Nui
Tane: Anthony Ing, Tahiti Mana
   
Vahine Division
Age 4-5
1st: Madeleine Ne Boquiren, Aloha Hula Studio
2nd: Keani-Shaziel Naehu, Pupu OteIti Ra
   
Age 6-7
1st: Dallas Deisha D. Deuz, Ma'ohi Nui
2nd: Harley K. Love, Heretama Nui
3rd: Chardonnay Guillory, Kinimaka
 
Age 8-9
1st: Melissa C. Guevarra, Aloha Hula Studio
2nd: Molly V. Boquiren, Aloha Hula Studio
3rd: Daezshalyn K.D. Cabais, Pupu Ote Iti Ra
 
Age 10-11  
1st: Nicole K. Graham, Tamatoa
2nd: Kayla Fiks, Aloha Hula Studio
3rd: Alana M.K. Nicely, Heretama Nui
   
Age 12-13  
1st: Kapua Patron, Aloha Hula Studio
2nd: Amaya Joy B. Panajon, Pupu Ote Iti Ra
3rd: Kiana Fosco, Heretama Nui
   
Age 14-15  
1st: Tehani K. Perkins, Te Vai Ura Nui
2nd: Denise J. Robinson, N/A
3rd: Cassie A. Hedrick, Pupu Ote Iti Ra
   
Age 16-18  
1st: Katelyn N. Salvador, Nemenzo
2nd: Naomi K. Baldomero, Te Vai Ura Nui
3rd: Cailin-Tuana Sabado, Pupu Ote Iti Ra
   
Kane Division  
Age 6-7  
1st: Diego V. Meda, Aloha Hula Studio
   
Age 8-9  
1st: Lohiau Guillory-Kinimaka, N/A
   
Age 10-11  
1st: Elijah C. Toguelo, Aloha Hula Studio
2nd: La'amea Guillory-Kinimaka, N/A
   
Age 14-15  
1st: Tamatoa Uta, Te Vai Ura Nui

 

2012 Results:

Senior Invitation Champions

Vahine: Kauluwehiokekai Oliver, Urahutia Productions
Tane: Manarii Gauthier, Tahiti Mana
   
Vahine Division
Age 4-5
1st: Dalas Deuz, Maohi Nui
2nd: Enjoli Tagoai, Independent
   
Age 6-7
1st: Dionisia Robinson, Manutahi Tahiti
 
Age 8-9
1st: Nicole Graham, Tamotoa
2nd: Jolie Nicolai, Manutahi Tahiti
3nd: Alyssa Asuncion, Te Vai Ura Nui
 
Age 10-11  
1st: Kamalani Pule, Independent
2nd: Desitiny-Rose Bataya, Ia Ora O Tahiti Nui
3nd: Brooke Ancheta, Tamatoa
   
Age 12-13  
1st: Denise Robinson, Manutahi
2nd: Tehani Perkins, Te Vai Ura Nui
3nd: Sierrah Baldomero, Maohi Nui
   
Age 14-15  
1st: Natalie Oloa, Kalena's Polynesian Ohana
2nd: Cassandra Kanoho, Te Vai Ura Nui
3nd: Tiana Wong, Independent
   
Age 16-18  
1st: TaraTeriipaia, Manutahi
2nd: Meleane Uta, Te Vai Ura Nui
   
Kane Division  
Age 6-7  
1st: Tavanni Tafisi, Maohi Nui
   
Age 8-9  
1st: Kainoa Sago-Sumaong, Manutahi Tahiti
2nd: Jiovanni Tafisi, Maohi Nui
   
Age 10-11  
1st: Makana Ganon, Kalena's Polynesian Ohana

 

2011 Results:

Senior Invitation Grand Champions

Vahine: Kauluwehiokekai Oliver, Urahutia Productions
Tane: Keawe McArthur, Maohi Nui
   
Overall winner — Taure'are'a (13 and up)
Girls: Cailin- Tiana Sabado, Pupu Ote Iti Ra
Boys: Brayden- Tyler S. Agpaoa, Pupu Ote Iti Ra
   
Overall winner — Tamari'i (4-12)
Girls: Breeze- Makana S. Agpaoa, Pupu Ote Iti Ra
Boys: Lohiau Kinimaka- Guillory, Ma'ohi Nui
 
Solo Taure'are'a Division
Girls (13-15)  
1st: Cailin- Tiana Sabado, Pupu Ote Iti Ra
2nd: Juviel C. Aquino, Pupu Ote Iti Ra
3nd: Chynna M.A. Oasay, Pupu Ote Iti Ra
 
Girls (16-18)  
1st: Pola Teriipaia, Manutahi Tahiti
2nd: Tara Teriipaia, Manutahi Tahiti
3nd: Gretchen Toledo, Pupu Ote Iti Ra
   
Boys(13-15)  
1st: Brayden- Tyler S. Agpaoa, Pupu Ote Iti Ra
 
Solo Tamari'i Division
Girls (4-5)
1st: Harley K. Love, Here Tama Nui
2nd: Enjoli Tagoai
   
Girls (6-7)
1st: Dionisia Robinson, Manutahi Tahiti
2nd: Neliya Omalza, Here Tama Nui
   
Girls (8-9)
1st: Breeze- Makana S. Agpaoa, Pupu Ote Iti Ra
2nd: Tyara L. Nguyen, Pupu Ote Iti Ra
3rd: Chevell Lele
   
Girls (10-12)
1st: Tehani K. Perkins, Te Vai Ura Nui
2nd: Denise Robinson, Manutahi Tahiti
3rd: Jasmin Aquino, Pupu Ote Iti Ra
 
Boys (4-5)
1st: Matagi J. Lilo, Ma'ohi Nui
   
Boys (6-7)
1st: Lohiau Kinimaka- Guillory, Ma'ohi Nui
2nd: Jiovanni P.B. Tafisi, Ma'ohi Nui
3rd: Saige A. Marienthal, Here Tama Nui
 
Boys (8-9)
1st: Laamea Kinimaka- Guillory, Ma'ohi Nui
   
Boys (10-12)
1st: Vaihiria K. Kamakele, Here Tama Nui
   
2010 Results:
Overall winner — Taure'are'a (13 and up)
Girls: Heather Malia Jose, Te Vai Ura Nui
Boys: L.J. Mariteragi, Nonosina Hawaii
   
Overall winner — Tamari'i (4-12)
Girls: Cassandra Kandho, Te Vai Ura Nui
Boys: Mykle Keni, Nonosina Hawaii
 
Taure'are'a (13 and up)
Girls (13-15)  
1st: Shanelle Ramelb, Pupu Ote Iti Ra
2nd: Cailin-Tiana Sabado, Pupu Ote Iti Ra
3nd: Panajon, Macy, Pupu Ote Iti Ra
 
Girls (16-18)  
1st: Monique Orton, Nonosina Hawai'i
2nd: Joesalyn Aguinaldo, Pupu Ote Iti Ra
3nd: Candace Panoke, Manutahi Tahiti
 
Girls (19-24)  
1st: Heather Malia Jose, Te Vai Ura Nui
2nd: Dayna Higa, Manutahi Tahiti
3rd: Jasmin Mercado, Te Vai ura Nui
   
Girls (25 and up)  
1st: Valori Koeger, Manutahi Tahiti
   
Boys(13-15)  
1st: Joemar Aguinaldo, Pupu Ote Iti Ra
 
Boys (16-18)  
1st: LJ Mariteragi, Nonosina Hawai'i
2nd: Lasi Reed, Independent
 
Boys (19-24)  
1st: Koji Okuzumi, Nonosina Hawai'i
2nd: Julian Maeva, Maeva I Paititifa
   
Boys (25 and up)  
1st: Karl Liufau, Nonosina Hawai'i
 
Tamari'i Division
Girls (4-5)
1st: Dionisia Robinson, Mahutahi Tahiti
2nd: Marielle Agnelei Mendoza, Pupu Ote Iti Ra
   
Girls (6-7)
1st: Nicole Graham, Tamatoa
2nd: Taylor Acosta, Manutahi Tahiti
3rd: Maresa Maiava, TeHamata
   
Girls (8-9)
1st: Amaya Joy Panajon, Pupu Ote Iti Ra
2nd: Tyara Nguyen, Pupu Ote Iti Ra
3rd: Brielle Leiataua, Nonosina Hawaii
   
Girls (10-12)
1st: Cassandra Kandho, Te Vai Ura Nui
2nd: Brooke Leslie, Manutahi Tahiti
3rd: Denise Robinson, Manutahi Tahiti
 
Boys (4-5)
1st: Destin Soares-Manago, Here Tama Nui
2nd: Viliamu Toilolo Jr., Tehamata
   
Boys (6-7)
1st: Mosula Tapusoa, Tehamata
 
Boys (8-9)
1st: Mykle Keni, Nonosina Hawai'i
2nd: Micah Mariteragi, Nonosina Hawai'i
3rd: Desmone Soares-Manago, Here Tama Nui
   
Boys (10-12)
1st: Brayden Agoaoa, Pupu Ote Iti Ra
2nd: Mosese Tanetoa Mo'o, Nonosina Hawai'i
3rd: Issac Liva, Pupu Ote iti Ra
   
2008 Results:
Overall winner Taure'are'a (12-18)
Girls: Chelsea Clement (14-5), Te'e'a o te Turama
Boys: L.J. Mariteragi (14-15), Nonosina Hawaii
   
Overall winner Tamari'i (3-11)
Girls: Shandy Hopeau (9-11), Tiare Ura O Tahiti
Boys: Jordan Mariteragi (9-11), Nonosina Hawaii
 
Taure'are'a Division
Girls (16-18)  
1st: Kei Akoi, Nonosina Hawaii
2nd: Dayna Higa, Manutahi
3nd: Monique Orton, Nonosina Hawaii
 
Boys (16-18)  
1st: L.J. Mariteragi, Nonosina Hawaii
2nd: Cameron Howser, Pupu Ote Iti Ra
 
Girls (14-15)  
1st: Chelsea Clement, Te'e'a o te Turama
2nd: Angela-Jeanell Cezar, Tiare Ura O Tahiti
3rd: Shayna Lei Soma, Tiare Ura O Tahiti
   
Boys (14-15)  
1st: Joshua Sorensen, Nonosina Hawaii
   
Girls (12-13)  
1st: Jazmine Emerson, Nonosina Hawaii
2nd: Ashlen Kinilau, Pupu Ote Iti Ra
3rd: Shanelle Ramelb, Pupu Ote Iti Ra
   
Boys (12-13)  
1st: Kameron Ho Ching, Nonosina Hawaii
 
Tamari'i Division
Girls (9-11)
1st: Shandy Hopeau, Tiare Ura O Tahiti
2nd: Macy S. Panajon, Pupu o te Iti Ra
3rd: Sabrina Parrish, Marania Haoragi
   
Boys (9-11)
1st: Jordan Mariteragi, Nonosina Hawaii
2nd: Teancum Kaitoku, Nonosina Hawaii
3rd: Kaleb Ho Ching, Nonosina Hawaii
   
Girls (7-8)
1st: Chaylyn Navares, Manutahi
2nd: Amaya Joy Panajon, Pupu Ote Iti Ra
3rd: Poliahu Aina, Te'e'a o te Turama
   
Boys (7-8)
1st: Micah Mariteragi, Nonosina Hawaii
2nd: Troy Spacek
3rd: Tiloi Lolotai, Nonosina Hawaii
 
Girls (5-6)
1st: Kanoe Navares, Manutahi
2nd: Kaylee Tabangay, Tiare Ura O Tahiti
3rd: Destiny Ramilo, Matarii Tahiti
   
Boys (5-6)
1st: Teahu Mariteragi, Nonosina Hawaii
2nd: Teagan Kaitoku, Nonosina Hawaii
3rd: Kwinton Ho Ching, Nonosina Hawaii
 
Girls (3-4)
1st: Keawaiki Jones, Marania Haoragi
2nd: Isabella Tran, Marania Haoragi
3rd: Nauya-Lei Furtado, Marania Haoragi
   
Boys (3-4)
1st: Taliuli Vimahi, Nonosina Hawaii
2nd: Qamdon Josue, Te'e'a o te Turama
   
2007 Results:
Group Competition
Ote'a - Taure'are'a (12-18)
1st: Nonosina Hawaii, John Raymond and Tiani Mariteragi
2nd: Hamata, Penny and Viliami Toilolo
   
Aparima/Ahupurotu Taure'are'a
1st: Nonosina Hawaii
2nd: Te Hamata
 
Ote'a Tamari'i
1st: Ote'a Kia Mana, Dennis Kia
2nd: Te Hamata
   
Aparima/Ahupurotu Tamari'i
1st: Ote'a Kia Mana
2nd: Te Hamata
 
Solo Competition
 
Overall winner – Taure'are'a
Girls: Chelsea Clement (14-5), Te'e'a o te Turama
Boys: L.J. Mariteragi (14-15), Nonosina Hawaii
   
Overall winner – Tamari'i
Girls: Talamaniaia Sao (9-11), Te Hamata
Boys: Ethan Magalei (7-8), Nonosina Hawaii
 
Taure'are'a Division
Girls (16-18)  
1st: Janice Vidad, Pupu o te Iti Ra
2nd: Germaine Navarro, Manutahi
3nd: Dayna Higa, Manutahi
 
Boys (16-18)  
1st: Wesley Sorensen, Nonosina Hawaii
 
Girls (14-15)  
1st: Chelsea Clement, Te'e'a o te Turama
2nd: Charnelle McAngus, Manutahi
3rd: Megan Mahe, Nonosina Hawaii
   
Boys (14-15)  
1st: L.J. Mariteragi, Nonosina Hawaii
2nd: Joshua Sorensen, Nonosina Hawaii
3rd: Tevin-Jordan Ulii, Nonosina Hawaii
   
Girls (12-13)  
1st: Raychelle Spacek, Manutahi
2nd: Sura Tapusoa, Te Hamata
3rd: Savanna Alcosiba, Heretama Nui
 
Tamari'i Division
Girls (9-11)
1st: Talamaniaia Sao, Te Hamata
2nd: Macy Panajon, Pupu o te Iti Ra
3rd: Kapua Fernandez, Te'e'a o te Turama
   
Boys (9-11)
1st: Keni Reid, Nonosina Hawaii
2nd: Teancum Kaitoku, Nonosina Hawaii
3rd: Bobby Mokiao, Na Pua O Lokelani
   
Girls (7-8)
1st: ShaRae Niu, Te Hamata
2nd: Angel Aumua-Tuisavura, Te Hamata
3rd: Keleane Tapusoa, Te Hamata
   
Boys (7-8)
1st: Ethan Magalei, Nonosina Hawaii
2nd: Tallin Kaitoku, Nonosina Hawaii
3rd: Jonlan Mariteragi, Nonosina Hawaii
 
Girls (5-6)
1st: Chloe Domingo, Tiare Ura o Tahiti
2nd: Brianne Anastacio, Manutahi
3rd: Shawney Brum, Manutahi
   
Boys (5-6)
1st: Raymond Mariteragi, Nonosina Hawaii
2nd: Lance Reid, Nonosina Hawaii
3rd: Teagan Kaitoku, Nonosina Hawaii
 
Girls (3-4)
1st: Kanoe Navares, Manutahi
2nd: Caylee Saaga, Te Hamata
3rd: Tiffany Alcos, Heretama Nui
   
Boys (3-4)
1st: Kamalu Requilman, Te Hamata
2nd: Mosua Tapusoa, Te Hamata
3rd: Mamoe Manumaleuna, Te Hamata
   
2006 Results:
Group Competition
Ote'a - Taure'are'a
1st: Manutahi
2nd: Nonosina Hawaii
   
Hivinau - Taure'are'a
1st: Manutahi
2nd: Nonosina Hawaii
 
Pa'o'a - Taure'are'a
1st: Manutahi
2nd: Nonosina Hawaii
   
Ote'a - Tamarii
1st: Te Hamata
   
Hivinau - Tamari'i
1st: Te Hamata
 
Pa'o'a - Tamarii
1st: Te Hamata
   
Aparima/ Ahupurotu - Taure'are'a
1st: Nonosina Hawaii
2nd: Manutahi
3rd: Marania Te Haoragi
 
Aparima/ Ahupurotu - Tamarii
1st: Nonosina
 
Soloists
Girls (3-4)
1st: Kaylee Tabangay
2nd: Kanoe Navarez
3rd: Kelsea Jiminez
   
Boys (3-4)
1st: Kwinton Ho Ching, Nonosina Hawaii
2nd: Mykle Keni, Nonosina Hawaii
3rd: Teagan Kaitoku, Nonosina Hawaii
 
Solo Competition
3-11 yrs men overall Teancum Kaitoku
3-11 yrs women overall Chloe Pojas
 
12-18 yrs men overall LJ Mariteragi
12-18 yrs women overall Dayna Higa
   
 
Soloists
Girls (3-4)
1st: Kaylee Tabangay
2nd: Kanoe Navarez
3rd: Kelsea Jiminez
   
Boys (3-4)
1st: Kwinton Ho Ching, Nonosina Hawaii
2nd: Mykle Keni, Nonosina Hawaii
3rd: Teagan Kaitoku, Nonosina Hawaii
   
Girls (5-6)
1st: Chaylynn Navares
2nd: Teeya Le'i
3rd: Shawney Brum
   
Boys (5-6)
1st: Lance Reid, Nonosina Hawaii
2nd: Troy Spacek
3rd: Micah Mariteragi, Nonosina Hawaii
 
Girls (7-8)
1st: Chloe Pojas
2nd: Sharae Niu
3rd: Star Alcosiba
   
Boys (7-8)
1st: Teancum Kaitoku, Nonosina Hawaii
2nd: Jordan Mariteragi, Nonosina Hawaii
3rd: Turi Kekuaokalani, Nonosina Hawaii
 
Girls (9-11)
1st: Macy Panajon
2nd: Ciera Kamalani Duaro
3rd: Sydney Pere
   
Boys (9-11)
1st: Keni Reid, Nonosina Hawaii
2nd: Kameron Ho Ching, Nonosina Hawaii
3rd: Kamaka Premacio
   
Girls (12-13)
1st: Charzel McAngus
2nd: Chelsea Clement
3rd: Rachelle Aquino
   
Boys (14-15)
1st: Rhanysn Lee Hong
2nd: Dylan Anitipa
3rd: Joshua Sorensen, Nonosina Hawaii
   
Girls (14-15)
1st: Dayna Higa
2nd: Weatherly Grace, Nonosina Hawaii
3rd: Monique Orton, Nonosina Hawaii
   
Boys (14-15)
1st: LJ Mariteragi, Nonosina Hawaii
   
Girls (16-18)
1st: Janice Vidah
2nd: Ronjelynn Braek
3rd: Daira Gonzalez
   
Boys (16-18)
1st: Toa Leiataua, Nonosina Hawaii
2nd: Wesley Akeli
3rd: Wesley Sorensen, Nonosina Hawaii
   

 

 

2005 Results:

Taure'are'a Division (ages 12-18)

Overall winner, girls: Luçie Wilson, Nonosina Hawaii. Click to see video of winners (may take a minute to download).
Overall winner, boys: Toa Leiataua, Nonosina Hawaii
 
Girls (12-13)
1st: Charzell McAngus, Manutahi Tahitian Dance School
2nd: Chelsea Clement, Manutahi Tahitian Dance School
3rd: Monique Orton, Nonosina Hawaii
   
Boys (12-13)
1st: L J Mariteragi, Nonosina Hawaii
2nd: Rhansyn Leehong, Manutahi Tahitian Dance School
3rd: Kenneth Peters, Nonosina Hawaii
   
Girls (14-15)
1st: Ha'aheo Oliver, Urahutia Productions (Kauai)
2nd: Eleni Toluta'u, Nonosina Hawaii
3rd: Wendy Souza, Urahutia Productions ( Kauai)
   
Boys (14-15)
1st: Maluhia Prescott, Nonosina Hawaii (sole competitor)
   
Girls (16-18)
1st: Luçie Wilson, Nonosina Hawaii
2nd: Sina Nauahi, Nonosina Hawaii
3rd: Crystal Nagy, Nonosina Hawaii
   
Boys (16-18)
1st: Toa Leiataua, Nonosina Hawaii
2nd: Euta Lightsy, Nonosina Hawaii

Tamari'i Division (ages 3-11)

Overall winner, girls: Kiana Wilson, Nonosina Hawaii
Overall winner, boys: Kameron Ho Ching, Nonosina Hawaii.Click to see video of winners (may take a minute to download).
   
Girls (3-4)
1st: Aesha Heya, Tiare Ura o Tahiti
2nd: Taylor Magalei, Nonosina Hawaii
3rd: Kaylee Tabangay, Tiare Ura o Tahiti
   
Male (3-4)
1st: Lance Reid, Nonosina Hawaii
2nd: Raymond Teahu Mariteragi, Nonosina Hawaii
3rd: Mykle Keni, Nonosina Hawaii
 
Girls (5-6)  
1st: Sharyah Leehong, Manutahi Tahitian Dance School
2nd: Chaylyn Navares, independent
3rd: Keleane Tapusoa, Nonosina Hawaii
   
Boys (5-6)
1st: Jordan Mariteragi, Nonosina Hawaii
2nd: Ethan Magalei, Nonosina Hawaii
3rd: Tallin Kaitoku, Nonosina Hawaii
   
Girls (7-8)  
1st: Shandy Hopeau, Tiare Ura o Tahiti
2nd: Chloe Pojas, Manutahi Tahitian Dance School
3rd: Layla Orton, Nonosina Hawaii
   
Boys (7-8)
1st: Teancum Kaitoku, Nonosina Hawaii (only competitor)
   
Girls (9-11)  
1st: Kiana Wilson, Nonosina Hawaii
2nd: Suva Tapusoa, Nonosina Hawaii
3rd: Masey Jones, Halau o Mokulehua/Kalaholomua Dance Academy
   
Boys (9-11)
1st: Kameron Ho Ching, Nonosina Hawaii
2nd: Johnny Tapusoa, Nonosina Hawaii
3rd: Kekahu Aluli, Nonosina Hawaii

2004 Te Mahana Hiro'a o Tahiti
Solo Tamari'i

Age 2-4 Girls
1st Place Hayley Hontanosas of Oriata
2nd Place Chaylyn P. Navares of Manutahi
3rd Place Moana To'oto'o of Marania Haoragi
   
Age 2-4 Boys
1st Place Kawika Keo of Tamarii o Patitifa
   
Age 5-7 Girls
1st Place Uranuihia Fonoimoana of Tamarii o Patitifa
2nd Place Shandy P.K. Hopeau of Tiare Ura o Tahiti
3rd Place Sharyah Leehong of Manutahi
   
Age 5-7 Boys
1st Place Jordan T.K. Mariteragi of Nonosina Hawaii
2nd Place Kimo Ah-hoy of Nonosina Hawaii
3rd Place Teancum K. Kaitoku of Nonosina Hawaii
   
Age 8-9 girls  
1st Place Briani A.C. Somera of Manutahi
2nd Place Chayenne Fonoimoana of Tamarii o Patitifa
3rd Place Minei Stant of Tamarii o Patitifa
   
Age 8-9 Boys  
1st Place Jon Tapusoa of Nonosina Hawaii
2nd Place William W. Lumayas of Manutahi
3rd Place Kekahu C. Aluli of Nonosina Hawaii
   
Age 10-11 Girls  
1st Place Chelsea Clement of Manutahi
2nd Place Charzelle P. Mcangus of Manutahi
3rd Place Shayna L.M. Soma of Tiare Ura o Tahiti
   
Age 10-11 Boys  
1st Place Tigi Hill of Nonosina Hawaii
2nd Place Kosi Lavea-Jennings of Manutahi
3rd Place Rhansyn Leehong of Manutahi
   
2004 Te Mahana Hiro'a o Tahiti
Solo Taure'are'a
Age 12-13 Girls  
1st Place Vaitiare Napa'a of Tamarii o Patitifa
2nd Place Dayna Higa of Manutahi
3rd Place Treasure Aiona-Kakalia of Manutahi
   
Age 12-13 Boys  
1st Place L.J.T.K. Mariteragi of Nonosina Hawaii
2nd Place Benjamin Fonoimoana of Tamarii o Patitifa
3rd Place William TTKK Ulii of Nonosina Hawaii
   
Age 14-15 Girls  
1st Place To'a N.T. Hill of Tamarii o Patitifa
2nd Place Alise Hontanosas of Oriata
3rd Place Manaia Moeai of Nonosina Hawaii
   
Age 16-18 Girls  
1st Place Sina U. Nauahi of Nonosina Hawaii
2nd Place Kaui L. Kahaialii of Oriata
3rd Place Elize Tima of Tava Nui
   
Age 16-18 Boys  
1st Place Toa Leiataua of Nonosina Hawaii
   
2004 Te Mahana Hiro'a o Tahiti
Overall 2-11 yr olds
Vahine  
1st Place Chelsea Clement of Manutahi
2nd Place Briani Somera of Manutahi
3rd Place Uranuihia Fonoimoana of Tamarii o Patitifa
   
Tane  
1st Place Jon Tapusoa of Nonosina Hawaii
2nd Place Jordan Mariteragi of Nonosina Hawaii
  Rhansyn Leehong of Manutahi
   
2004 Te Mahana Hiro'a o Tahiti
Overall 12-18 yr olds
Vahine  
1st Place Vaitiare Napa'a of Tamarii o Patitifa
2nd Place Sina Nauahi of Nonosina Hawaii
3rd Place Toa Hill of Tamarii o Patitifa
   
Tane  
1st Place Toa Leataua of Nonosina Hawaii
2nd Place L. J. T. K. Mariteragi of Nonosina Hawaii
   
2004 Te Mahana Hiro'a o Tahiti
Aparima
1st Place Tamarii o Patitifa (Cathy Teriipaia-Hau'ula)
2nd Place Nonosina Hawaii (Jon & Tiani Mariteragi-La'ie)
3rd Place Manutahi (Pola Teriiparia-Wahiawa)
4th Place Tavanui (Dennis Kia-Pearl City)
   
2004 Te Mahana Hiro'a o Tahiti
Otea
1st Place Nonosina Hawaii (Jon and Tiani Mariteragi - La'ie)
2nd Place Manutahi (Pola Teriiparia - Wahiawa)
3rd Place Tavanui (Dennis Kia - Pearl City)
4th Place Oriata (Maeva Anderson - Kahuku)

 


 

 

 

 

Contact Us | Terms of Use | Privacy Policy
© Polynesian Cultural Center